8 листопада ц.р. в Нью-Йорку Генеральна Асамблея ООН у рамках Четвертого (політичного) комітету продовжила розгляд питання операцій ООН з підтримання миру (ОПМ).
Дискусія зосередилася на необхідності підвищення гнучкості і координації у взаємодії між міжнародними організаціями для забезпечення того, щоб миротворчі місії вирішували безпекові проблеми країн, в яких вони діють, з урахуванням існуючих фінансових обмежень, про що, зокрема, наголошував заступник Генерального секретаря ООН з операцій з підтримання миру Е.Ладсу.
У своєму виступі представник України, директор Департаменту міжнародних організацій МЗС України С.Кислиця висвітлив вагомий внесок нашої держави в миротворчі зусилля ООН. Саме цього року Україна відзначила двадцяту річницю участі в миротворчій діяльності ООН. На цей час понад 34 тисячі українців виконали почесну миротворчу місію в понад 20 міжнародних операціях за мандатом ООН.
Як зазначав Президент України, виступаючи на 67-ій сесії Генеральної Асамблеї ООН, здобутий досвід дає Україні право говорити як про надбання та переваги, так і про проблемні питання сучасної миротворчості ООН. Серед останніх – загрозлива ситуація в галузі авіаційної мобільності, а також юридичні прогалини у розслідуванні злочинів, скоєних проти «блакитних шоломів».
В контексті зусиль України у напрямку посилення безпеки миротворців, у тому числі з правової точки зору, увагу членів Комітету було привернуто до ініціативи нашої держави щодо участі країн-постачальниць персоналу у розслідуванні злочинів, скоєних проти життя та здоров’я їх громадян-миротворців.
Країнам-членам ООН було також запропоновано зміцнити миротворчий потенціал Організації шляхом виправлення гострої проблеми забезпечення мобільності ОПМ, насамперед у частині військових вертольотів, які є критично важливими для виконання поставлених перед найбільшими місіями ООН завдань.
У цьому зв’язку представник МЗС України закликав Секретаріат ООН здійснити практичні кроки зі стимулювання активнішого внеску держав-контрибуторів вказаного виду авіатехніки, одним з найбільших з-поміж яких є Україна. Йдеться передусім про підвищення ставок відшкодувань та створення інших, більш сприятливих умов участі військових вертолітних загонів в ОПМ ООН.
Представник України запевнив у повній підтримці нашою державою інших напрямків реформування миротворчої діяльності ООН та заходів, що вживаються з цією метою Генеральним секретарем ООН.