20 травня ц.р. у Нью-Йорку, під егідою Постійного представництва України при ООН, відбулася інтерактивна міжнародна дискусія на тему «Внесок України у процес ядерного роззброєння».
Відкриваючи дискусію, Директор департаменту міжнародної безпеки МЗС України Сергій Шутенко ознайомив представників дипкорпусу з досвідом та здобутками нашої держави у сфері ядерного нерозповсюдження, які стали прикладом для усього світового співтовариства. За словами С.Шутенка, Україна, відмовившись від третього (на той час) ядерного потенціалу у світі, продемонструвала свою відданість загальносвітовому процесу денуклеаризації та використання атому виключно у мирних цілях. Україна, розпочавши національний процес позбавлення від ядерного арсеналу, заклала підвалини сучасної європейської архітектури безпеки, - зазначив він.
Модератор заходу – Постійний представник України при ООН Юрій Сергеєв – привернув увагу присутніх експертів та дипломатів на необхідності посилення міжнародного контролю над безпековими гарантіями, які надаються провідними світовими державами тим країнам, що встали на шлях нерозповсюдження. За словами Постпреда України, ситуація із дотриманням Росією взятих на себе зобов’язань після підписання Будапештського меморандуму яскраво демонструє нагальність посилення юридичної відповідальності за нехтування чинними нормами міжнародного права.
У ході дискусії представники Канади, Польщі, Естонії, США, Великої Британії, Люксембургу, Латвії та інших держав вказали на важливості внеску України у зміцнення ядерного роззброєння у загальносвітовому контексті та засудили експансіоністські та агресивні дії Росії проти нашої держави. Виступи багатьох іноземних дипломатів сходилися на тому, що агресивна політика Росії підриває безпекову архітектуру Європи та вносить «атмосферу недовіри» до загальносвітового процесу роззброєння.